Kdy začít mluvit s děvčaty o menstruaci?
Myslím, že není ideální věk kdy s děvčaty, ale i kluky, začít o menstruaci mluvit. Lepší než o ní „jen“ mluvit, by bylo, jí dát přirozený prostor v běžném životě. Pokud bude máma přistupovat otevřeně ke svým cyklům, nebude se stydět za své menstruační pomůcky, bude menstruaci přijímat pozitivně, jako zdravou součást svého ženského života, reagovat na otázky dětí pravdivě v každém věku, pak budou naše dcery/děti na menstruaci dobře připraveny. Pokud se budeme přece jen bavit o věku, doporučila bych nečekat až na dobu „když to přijde“. Naše děti, čím se blíží pubertě, tím méně budou chtít od nás něco slyšet. Poroto je lepší, když maximum informací získají už do věku deseti let. První menstruace u některých dívek začíná již v 9 letech, což rodiče může překvapit. Na druhou stranu je také běžné, pokud ještě v 15 letech dívka menstruaci nemá, klidně může přijít až v 17.
Jak jim to vysvětlit, kdo s nimi má mluvit, matka nebo otec, co říct?
Je poměrně jedno, kdo dětem téma otevírá, ne vždy to bude máma. Ideální je, když reagujeme upřímně na všechny všetečné otázky už od raného dětství. Když dítě najde menstruační vložky nebo je uvidí v obchodě, nebo když zjistí, že máma je nějak dlouho na toaletě nebo je podrážděná, to jsou všechno chvilky, kdy můžeme přirozeně téma otevřít. Pokud se nám téma menstruace, ženství a cyklů nedaří otevírat během našeho běžného společného života, můžeme využít některá média, aby nám pomohla diskusi otevřít. Mohou to být knihy, filmy a dokumenty, vzdělávací videa, víkendové či jednodenní semináře, programy do škol nebo uspořádat setkání dívek. Když jsou děti malé, pomáhá dělohu pojmenovat jako červený pokojíček, který je každý měsíc připravený pro miminko a když miminko nepřijde, tak je potřeba ho vyčistit – červená výstelka se promění v červenou tekutinu – menstruační krev a tak odchází ven. Tomu děti dobře rozumí. Když jsou starší, je fajn použít nějakou pomůcku, třeba obrázek nebo video na internetu, aby bylo dětem jasné, jak to v těle funguje.
Co ovlivňuje přijetí nebo nepřijetí menstruace dívkou?
Velký vliv mají rodiče, nejen máma, ale i táta. Nejvíce se děti učí pozorováním a to, jak my rodiče přistupujeme k intimitě, děti velkou měrou ovlivňuje. Ony vnímají, pokud táta vynadá mámě, že zapomněla v koupelně vložku. Nebo, že máma mluví nebo nemluví o své menstruaci hezky. To všechno může mít vliv. Později však má velký vliv okolí, společnost, škola, kamarádi, média. Pokud ale mají děti prostor v rodině o intimních věcech mluvit, diskutovat, ptát se, mají větší šanci, že si neponesou do dospělosti zranění nebo negativní pocity.
Je zapotřebí mluvit o menstruaci i s chlapci?
Určitě ano. Menstruace je také jejich téma. Většinu života budou pravděpodobně žít s menstruující ženou a měli by vědět, o co se jedná. Měli by vědět o hormonálních změnách, které mají zásadní dopad na ženiny nálady a postoje, měli by vědět o cykličnosti, o tom, že ženy mohou být během měsíce 4x jiné a mít na stejné věci jiné názory. Pokud to muži vědí, mnohem lépe mohou ženě porozumět a podpořit ji. Je ideální, když se už v dětství kluci dozví, jak to funguje. Příklad ze života: Jednou jsem byla před menstruací hodně podrážděná a můj syn nechápal, co se děje. Manžel ho vzal stranou a vysvětlil mu, jak to mají ženy během cyklu. Syn mi více porozuměl a měl tendenci mi spíš pomáhat než být na mne naštvaný.
Jaké problémy může žena mít, pokud její vztah k menstruaci je negativní?
V praxi se setkávám s tím, že ženy, které mají negativní postoj ke své menstruaci, s ní také více bojují. Mohou mít bolestivou menstruaci, nebo problémy v cyklu. Sama jsem měla velmi bolestivou menstruaci a až jsem si začala menstruace vážit a vnímat ji pozitivně, menstruace se mi zkrátila a bolesti jsou spíš výjimečné. Na osobních konzultací řeším i neplodnost, změny na děložním čípku a jiné problémy, které mohou mít základ v nepřijetí ženství – menstruace, v různých zraněních z dětství, partnerství, porodu atd.
Co bys doporučila matkám, otcům, nějaké knihy videa apod.
Existuje hezký kreslený film Měsíčky (2014), různé dokumenty na YouTube, vzdělávací video Od dívky k ženě nebo víkendové pobyty pro mámy a dcery, mámy a syny, táty a dcery. Kniha Deník pro mámy a dcery je moc hezká a praktická. Také jsou programy pro školy, kde jsem jednou z lektorů, více na zdravedospivani.eu
Je dobré vědět, že pokud chceme předat informace našim dospívajícím dětem a dříve jsme to prostě nestihli, tak teanegeři mnohem více vnímají, pokud jsou ve skupině podobně starých dětí a mohou se jakoby za skupinu schovat. Je tedy fajn vyrazit na nějaký pobyt nebo zorganizovat přednášku či setkání. Je větší šance, že se dospívající tématu otevřou a budou komunikovat, než při povídání s rodičem, kdy se mohou oba cítit trapně a mít to jen jako nějakou povinnost, kterou je třeba splnit.
Bc. Kateřina Juřenčáková, certifikovaná poradkyně a lektorka pro veřejnost i školy – témata intimita, plodnost, antikoncepce, zdraví. Více na www.prirozenaantikoncepce.cz a zdravedospivani.eu
Tento článek byl publikován v časopise INTIMITA: www.casopis-intimita.cz
Děkujeme, více článků si můžete přečíst na jejich webu.